Çocuk Odaklı Faaliyetler

Toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle doğumundan, bakımından, okulundan sağlığına çocuklarla ilgili bütün sorumlulukları yüklenen kadınların bu yüklerine destek olmak amacıyla çocuk hakları ve yüksek yararı ilkeleri gözetilerek;

Merkezimize gelen kadınların çocuklarını bırakabilecekleri çocuk dostu alanımızda Okul öncesi günlük bakım yapılmaktadır. Çocuk dostu alanımızda bugüne dek yaratıcı drama, dans, müzik, el becerilerini geliştirme gibi çeşitli atölye ve etkinlikler düzenlenmiş, ihtiyaç dâhilinde çocuklara psiko-sosyal destek sağlanmıştır.

Okul çağındaki çocukların okula kazandırılması işlemleri için danışmanlık ve okul başarılarının artırılması için çeşitli destekler verilmiştir.

Pandemi sürecinde çocukların uzaktan eğitimini desteklemek amacıyla ebeveynlere yönelik on-line etkinlikler düzenlenmiştir. Eğitmen eşliğinde; ‘Pandemi sürecinde eğitim-öğretim de neler yaşandı?’ ‘Online eğitim etkin bir şekilde sürdürülebildi mi?’ ‘Göçmen ailelerin bu dönemde yaşadığı zorluklar neler oldu?’ gibi sorulara cevaplanmış yine Psikolog eşliğinde; ‘Erken Çocukluk Deneyimi’, ‘Ergenlik Dönemi ve zorlukları’, ‘Aile İçi Şiddetin Çocuk Üzerindeki Etkisi’, ‘Engelli Çocuk Gelişimine Destek Olmak’, ‘Çocuklarda Davranış Problemleri’ gibi başlıklar hakkında konuşulmuş, ebeveynlerin sorularına yanıt aranmıştır.

Yine Pandemi sürecinde evde çok bunalan çocukların rahatlayabilmesi ve eğitimlerini desteklemek amacıyla yüz yüze Sanat, Oyun ve Eğlenceli Eğitim atölyeleri serisi yapılmıştır. 6-9 / 9-12 yaş grubundaki çocuklara hitap eden bu atölyelerimizde sanat yoluyla çocukların yaratıcılıklarını açığa çıkarmak, düşünme becerilerini geliştirmek amacıyla iklim krizi, çevre kirliliği, kaynakların doğru kullanımı gibi temalar ön plana çıkarılmıştır. 

Çocuk yaşta zorla evlilikleri konu edinen ‘Yerinden Edilen Çocukluk’ projesi kapsamında; İstanbul’un çeşitli ilçelerinde yaşayan 26 Suriyeli mülteci kadınla ve 24 Türkiyeli kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmış ve raporu yayınlanmıştır. 

Çocuklara yönelik emek istismarı (çocuk işçiliği), çocuk yaşta evlendirme, çocukların cinsel istismarı alanlarında savunuculuk, bilgilendirme, eğitim yapılmış ve bu alanlarda hizmet sağlayan diğer kurumlara erişimi kolaylaştırılmıştır.