Basında Biz

Kadın Emeği Siyaseti Üzerine

Türkiye’de feminist hareket kuşkusuz ücretli-ücretsiz emek konusunda hem araştırma hem de eylem ve kampanya düzeyinde politikalar üretti, üretiyor. Ancak bu alanda oluşan eğilimleri takip edip üzerine söz kurma ve politika yapma konusunda daha örgütlü olmamız gerekiyor

KADAV’dan Kadına Yönelik Şiddet Raporu

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilme kararının ardından hak ihlalleri büyük ölçüde arttı

Güvencesiz ve düşük ücretli işler kadınların istihdamda kalma süresini kısaltıyor

“Piyasa, Politika ve Toplumsal Cinsiyet Kıskacında Kadın Emeği” araştırmasına göre güvencesiz veya düşük ücretli emek yoğun işler, kadınların iş hayatında kalma süresini kısaltılıyor.

KADAV raporu İstanbul Sözleşmesi'nin gerekliliğini ortaya koydu

Toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz bırakılan göçmen ve Türkiyeli kadınlara yönelik dayanışma danışma çalışmaları yürüten Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV) 2021 Ocak ve Şubat ayı vaka raporunu yayınladı.

Kadın hareketinin 2021 günlüğü: “Erkek-devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi büyüyor!”

Pandemi yasakları, polis barikatları, para cezaları, erkek şiddetini teşvik eden cezasızlık politikaları onları engelleyemedi. Neredeyse her gün sokakta, omuz omuzaydılar. Üniversite direnişlerinden işçi eylemlerine ön saftaydılar.

Cannes Lions’ta yeni kısa listelerde Türkiye’den 3 iş

21 – 25 Haziran tarihlerinde online düzenlenecek Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali‘nde bugün Design, Media, Outdoor ve Print & Publishing Lions kategorilerinde kısa listeler açıklandı. Yeni kısa listelerde Türkiye’den üç çalışma yer alıyor.

Çocuk yaşta evliliğe karşı kurdeleli mesaj

Bahçeşehir Üniversitesi, Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV) ve MullenLowe İstanbul, üniversitenin bu yılki mezuniyet töreninde anlamlı bir projeyi hayata geçirdi.

Göçmenlik konumu ayrımcılığı ikiye katlıyor

Türkiye’de 2 milyona yakın Suriyeli kadın sığınmacı bulunduğu söylenirken, bu kadınlar cinsiyet temelli ayrımcılıklara maruz bırakılıyor.

25 Kasım'a giderken: İsyanımızın sesini birleştirmek için bir aradayız

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’ne doğru giderken feminist örgütler,kadına yönelik erkek şiddetinin arttığını ancak bakanlığın Covid-19 verileri gibi şiddet verilerini de gizlediğini vurguladı. Kadınlar, 25 Kasım’da dayanışma çağrısı yaptı.

Suriyeli kadınlardan dayanışma: Kadın kadının yurdudur

KADAV’ın desteğiyle bir araya gelen Suriyeli kadınlar, kendi ürettiklerini satarak yaşama tutunmaya çalışıyor. Kadınların en büyük hayali ise bir gün ülkelerine dönmek.

Sığınaklar Kurultayı'ndan 39 Maddelik Sonuç Bildirgesi

22.’si düzenlenen Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı, 2-4 Kasım tarihlerinde İstanbul’da, Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV), Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve Uluslararası Göçmen Kadınlar Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Emet Değirmenci ile ekolojik dönüşümde feminist tartışmalar

 ‘Para ekonomisine dayalı ekonomik büyüme yerine müşterekler yoluyla herkese dağıtılacak refahın büyütülmesi; eşitlikçiden öte hakkaniyetli ortamlar yaratmamız gerekiyor.’

"Göçmen Kadınlar Saldırıya Daha Açık"

İstanbul’da iki trafik polisi Özbekistan vatandaşı bir kadına tecavüz etti. Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV) Proje Koordinatörü Özgül Kaplan, göçmen kadınların “saldırıya açık grupta yer aldığını” söylüyor.